
Historia obecnych sterowników Schneider Electric sięga roku 1968 kiedy to został wymyślony pierwszy sterownik PLC Modicon.
Obecnie zakres produkcyjny sterowników Schneider jest bardzo szeroki. Oferta rozpoczyna się od prostych przekaźników programowalnych do złożonych systemów rozproszonych hot-swap. Pełną gamę sterowników można znaleźć pod tym linkiem klik.
Natomiast wśród sterowników maszynowych należy wyróżnić:
1. TM221 – prosty sterownik logiczny,
3. TM241/TM251 – rozbudowane sterowniki maszynowe.
4. TM262 – rozbudowany sterownik przystosowany do kontroli ruch (motion)
5. TM258 i LMC058 – zaawansowane sterowniki logiczne i kontroli ruchu.
Spośród w/w jedynie rodzina sterowników M241, M251, M262 i M258 jest obsługiwana przez oprogramowanie Codesys. Przy czym w przypadku Schneidera oprogramowanie to jest brendowane ich własna nazwą. Na początku nosiło nazwę SoMachine, gdzie po nazwie była określona kolejna wersja np. Somachine 4.3, a obecnie ją zmieniono i oprogramowanie jest tytułowane jako EcoStruxture Machine Expert z numerem kolejne wersji.
Pełną wersję działającą przez 1 miesiąc można pobrać ze strony producenta.
Warto tutaj nadmienić, że oprogramowanie Schneidera oprócz funkcjonalności codesys zawiera segment do programowania panelu HMI.
Przedstawione sterowniki są urządzeniami występującymi w różnych odmianach napięciowych i wielkościowych. Jednak w większości wyposażone są w porty komunikacyjne oraz w zintegrowane wejścia i wyjścia. W zależności od serii oraz typu sterownik może posiadać kilka interfejsów komunikacyjnych oraz kilkadziesiąt wejść i wyjść cyfrowych.
Na uwagę zasługuje sterownik TM241CEC24R. Jest to urządzenie zasilane napięciem 230V AC, wyposażone w dwa interfejsy RS232 i RS485, CAN, złącze RJ45 (programowanie, Modbus TCP, Ethernet/IP), 14 wejść, 4 wyjścia PNP, 6 wyjść przekaźnikowych. Dzięki obecności zabudowanych wyjść tranzystorowych sterownik ten może być wykorzystywany do sterowania impulsowego serwowzmacniaczami. Więcej informacji o tym sterowniku można znaleźć na tej stronie link.
Wyżej wymienione sterowniki mogą być doposażone o moduły wejść/wyjść które są dokładane do sterownika z bocznej lub czołowej strony. Schneider ma bardzo bogatą ofertę modułów których nazewnictwo zaczyna się od TM2 lub TM3. Wśród nich znajdziemy moduły wejść/wyjść cyfrowych, analogowych, temperaturowych, komunikacyjnych itd. Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem: link
Tak samo jak w przypadku EATON, moduły Schneider mogą tworzyć odległe wyspy sterowane po CAN, Modbus TCP, Ethernet/IP itd.