Cześć,
Jeśli zastanawiasz się jak zrealizować aplikację do cięcia w locie to poniżej zamieszczam kilka wskazówek.
Jak wiadomo aplikacja ta ma zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Może być wykorzystywana do cięcia jakiegoś materiału który pozostaje w ruchu (online) lub np. do znakowania elementów które cały czas się przemieszczają.
W urządzeniu tym jeden element który cały czas jest w ruchu określany jest jako master, a drugi którego zadaniem jest zsynchronizowanie prędkości nosi nazwę slave.
Nad całą operacją „czuwa” sterownik który na podstawie zczytywanej prędkości mastera, tak steruje slavem aby doszło do ich synchronizacji w czasie której następuje np. cięcie lub znakowania.
Od strony sprzętowej należy wybrać urządzenia które posłużą do realizacji zadania. Do tej pory stosowałem urządzenia dwóch producentów tj: Schneider Electric oraz Delta Electronics.
W przypadku Schneidera był to sterownik LMC058LF424 (odmiana TM251…o samym sterowniku można przeczytać tutaj) , enkoder oraz serwoprzemiennik LXM32A… z serwosilnikiem. Enkoder pełnił rolę mastera który zczytywał prędkość poruszającego się materiału. Serwosilnik (slave) napędzał wózek na którym była zamontowana tarcza do cięcia materiału. Tarcza miała możliwość przemieszczania się góra/dół za pomocą silnika indukcyjnego z krańcówkami. Po synchronizacji prędkości tarcza podnosiła się i obcinała materiał, po czym się obniżała, a wózek wracał do pozycji bazowej. Proces synchronizacji był inicjowany po odliczeniu zadanego dystansu co gwarantowało cięcie tego samego odcinka materiału.
Do połączenia sterownika z serwoprzemiennikiem wykorzystana została komunikacja Canopen.
Realizacja obsługi synchronizacji była wykonana w programie za pomocą bloczka udostępnionego przez Schneider.
Sterownik oprócz synchronizacji realizował również inne funkcje takie jak: obsługa drukarki, kontrola tarczy tnącej, obsługa siłowników pneumatycznych itd.
Obecnie sterowniki LMC058 są wycofywane z rynku. W zamian Schneider oferuje w/w funkcjonalność na kontrolerze TM262… wraz z serwoprzemiennikiem LXM… sterowanym po magistrali Sercos.
W przypadku Delta Electronics został wykorzystany sterownik AX-308EA…(o samym sterowniku można przeczytać tutaj) oraz enkoder i serwoprzemiennik ASD-A2 też tego producenta. Funkcjonalność urządzenia była identyczna jak wyżej opisana, natomiast komunikacja między sterownikiem, a serwoprzemiennikiem była zrealizowana za pomocą protokołu Ethercat.
Delta Electronics również w swojej ofercie do obsługi synchronizacji ma odpowiedni bloczek co bardzo uławia realizację zadania.
Nie będę w tym punkcie poruszał kwestii starannego wykonania szafy sterowniczej, połączeń zacisków, ekranowania itd. Jest to sprawa raczej oczywista.
Chciałbym jednak zasygnalizować aby dołożyć starań aby pomiar prędkości poruszającego się materiału (master) został wykonany należycie. Dotyczy to zarówno dobrej jakości enkodera, połączeń, mocowania jak również samego koła i jego styku z materiałem. Prędkość (tym samym przyspieszenie) zmierzona przez enkoder ma wpływ na działanie całego urządzenia.
W przypadku pytań zapraszam na forum